10.10.2017

První půlrok života dítěte a jeho úskalí

Mnozí z vás jistě mají dítě a v jeho prvních měsících a letech života jste si pokládali otázku, zda se hýbe jak má. Jedna věc je, jak je dítě staré dle data narození, tedy kalendářně, a jak tím, jak se vyvíjí, tedy biologicky. V ideálním případě by měly být shodné, ale většinou tomu tak není. Není třeba panikařit když je, klidně o pár měsíců, biologický věk opožděný vůči kalendářnímu, nebo naopak. Naproti tomu je důležitá kvalita pohybu a jeho postupný správný vývoj. Když dítě zvedá v poloze na bříšku hlavičku, může to dělat různými způsoby a to je důležité rozpoznávat.

Fyzioterapeut a lékař mají k rozpoznání kvality a kvantity vývoje k dispozici 3 takové „palety“ testů. První z nich je znalost vývojové kineziologie jako vyšetřovací metody. Podle pohybů, které dítě vykonává se určí, zda jejich kvalita odpovídá datu na rodném listu:) Další je škála 6 polohových reakcí. To jsou ty, jak se dítě vytáhne do sedu za ručičky, nebo jak je za jednu nohu vytaženo do vzduchu. Tyto manévry s dítětem nezkoušejte, neznalost správné techniky by mohla dítěti uškodit. Poslední skupinou jsou primitivní reflexy, časné pohybové vzory, které s věkem postupně zanikají. Jsou to například sací reflex, nebo chůzový automatismus.

V následujícím textu se vám pokusím přiblížit hlavní pohybové projevy v různých stádiích vývoje od narození do půl roku života dítěte, tedy první skupinu.

V novorozeneckém období, tedy od narození do 1 měsíce, dítě pouze leží, nevyvíjí žádnou aktivitu, aby se vůči podložce pohnulo. Není schopné fixovat zrakem předmět, ale mělo by být schopné navázat na krátkou chvíli optický kontakt s předmětem, který mu nabídneme, zadívat se na něj. V poloze na zádech je hlavička většinu času otočena k jedné straně, jedná se o predilekční postavení hlavy, do 6. týdne jde o normální projev. Dítě ale musí být schopné otočit hlavičku na druhou stranu, pokud mu zakryjeme oči. Mimo predilekce sledujeme ještě reklinační postavení krční páteře, tedy její nepřirozený trvalý záklon.

Od konce 1. do poloviny druhého měsíce už dítě fixuje zrakem nabídnutý předmět. Na bříšku začíná zvedat hlavičku od podložky, začíná se opírat o předloktí a již vzniká opěrná funkce paží. V poloze na zádech přirozeně mizí predilekční postavení hlavičky a objevuje se známý „šermíř“.

Po dokončeném třetím měsíci už dítko „pase koně“, je tedy v poloze na bříšku opřeno o lokty a v oblasti symfýzi, V tomto období se začíná bránice podílet nejen na funkci dechové, ale i posturální, tedy stabilizační funkce vůči gravitaci. Dítě už je schopné uchopit hračku, přičemž otevře pusinku a zavře prsty na nohou. Není ale ještě schopné uchopit hračku rukou na druhé straně těla.

V polovině 2. trimenonu, tedy ve 4,5 měsíci už dítko uchopí předmět v poloze na bříšku. Opřené už je v této poloze o kořeny dlaní.

Období 5. a 6. měsíce dítě v poloze na zádíčkách již začíná uchopovat hračku na druhé straně těla, než „chápající“ se ruka. Toto je spojeno s otočením na bok. V 6. měsíci se již dítě otočí ze zad na bříško. Otočení z bříška na záda dozrává až v 7. měsíci. Opírá se už o celé dlaně. V poloze na zádech si sáhne oběma rukama na nohy a nožky zvládne k sobě přiložit ploskami.

Výše uvedené pohybové projevy jsou hrubým nástinem toho, jaký pohybový obraz dítě v různých stádiích vývoje má. Spíše než diagnostická příručka, je článek zamýšlen jako průvodce a výčet toho, nač se můžete těšit a užívat si to. Diagnostiku a závěry byste měli nechat na odborném fyzioterapeutovi a lékaři. Nedělat předčasné závěry a neztrácet hlavu, když se vám bude zdát, že není všechno, jak si myslíte, že má.

Mgr. Karel Kupec Fyzioterapie

9.11.2016

Na co si dát pozor při výběru dětských bot

   Přemýšleli jste někdy o tom, jaké boty pořídit svému dítku, aby jste neudělali chybu a umožnili zdravý vývoj nohy Vašich dětí? Poslední…

Více zde
10.10.2017

První půlrok života dítěte a jeho úskalí

Mnozí z vás jistě mají dítě a v jeho prvních měsících a letech života jste si pokládali otázku, zda se hýbe jak má. Jedna věc je, jak je…

Více zde
12.1.2017

Přetěžování dětí v mladším školním věku a jeho kompenzace

Jako rodič, jehož dítě se přibližuje předškolnímu věku, jistě přemýšlíte, jaký sport a pohybová aktivita jsou pro Vaši ratolest…

Více zde
Více článků