6.4.2017

Pohybová terapie mladé slečny po onkologickém onemocnění

Zhruba před třemi měsíci, jsem začal dojíždět za jedenáctiletou slečnou, která si vytrpěla dosti zatěžující onkologické onemocnění stehenní kosti a následnou léčbu v podobě operace, radioterapie a chemoterapie. Můj dohled nad ní má spíše instruktážní charakter a vedení ke správným rehabilitačním krátkodobým i dlouhodobým cílům. Péči o ní nemám na starost pouze já, ale pracují s ní i moji kolegové a jak vidno, kooperace prospívá celku a má výsledky:).

Dlouhodobá nemožnost pohybu a pevná ortéza zapříčinily atrofii svalů, jejich chybné zapojování do svalových řetězců a tím pádem nemožnost volného zdravého pohybu. Vzhledem k mládí organismu a její šikovnosti jsem byl za krátkou dobu svědkem enormního zlepšení jak v otázce pohyblivosti, tak i síly dolních končetin a celého trupu. V počátcích naší spolupráce ještě nebyla schopna kvalitně stát, natož chodit s francouzskými holemi. Nyní je schopna se dostat sama do stoje a volně se pohybovat po bytě.

Vzhledem k prodělanému onemocnění není na místě extrémně spěchat. Mnohem důležitější je edukovat a instruovat ke kvalitním pohybových vzorům, stereotypům a návykům, tedy zdravému pohybu. Pokud by se špatné pohybové stereotypy zautomatizovaly, mohly by mít neblahý vliv na celý pohybový aparát v pozdějším věku. Ostatně toto platí pro nemocné i zdravé, mladé i staré:).

V nejbližší době slečnu čekají lázně, kde by jí měl tamní pohybový režim ještě více zmobilizovat síly a tím ji usnadnit návrat do běžného životního režimu a případně k pohybovým aktivitám. Doufám a věřím, že i s trochou mého přispění se jí tento životní krok podaří absolvovat co nejrychleji a s co nejmenšími obtížemi. Je to bojovnice a tak by to mělo vypadat.

Mgr. Karel Kupec Fyzioterapie

6.4.2017

Pohybová terapie mladé slečny po onkologickém onemocnění

Zhruba před třemi měsíci, jsem začal dojíždět za jedenáctiletou slečnou, která si vytrpěla dosti zatěžující onkologické onemocnění stehenní…

Více zde
9.11.2016

Na co si dát pozor při výběru dětských bot

   Přemýšleli jste někdy o tom, jaké boty pořídit svému dítku, aby jste neudělali chybu a umožnili zdravý vývoj nohy Vašich dětí? Poslední…

Více zde
Více článků

Objednat