16.2.2017

Cvičení v těhotenství

Jako nastávající otec mám bezprostřední zkušenost s těhotnou ženou, jejími stesky a potřebami. Vzhledem k mému zaměření se soustředím zejména na pohybovou stránku těhotné ženy. Jelikož je zdravá pohybová aktivita potřebná po celý život, je nedílnou součástí i období těhotenství. Pokud pohyb nepoškozuje, nepřetěžuje, či neohrožuje matku a dítě, je možné dělat „cokoli“. Přeci jen toho, hlavně ve třetím trimestru těhotenství, příliš nezbývá:).

Internet je plný článků a návodů ke cvičení pro těhotné. K těm nejvíce rozšířeným programům patří jóga pro těhotné, pilates, plavání a cvičení s velkými míči. Dále se můžete setkat se speciálními programy cvičení pro těhotné. Osobně dávám přednost pohybovým aktivitám provozovaným venku. Stejně tak by jste se měli hýbat i v těhotenství. Nejjednodušším způsobem cesty k pohybu je správná chůze spojená s venkovní „workoutem“, cvičením v přírodním prostředí, nebo za využití stále více se objevujících hřišť s hrazdami, kladinami a dalšími cvičebními pomůckami.

Těhotná žena má samozřejmě specifické dispozice k pohybovým aktivitám. Její tep, by neměl být příliš vysoký, aby hypertenze neohrozila zdravý vývoj dítěte. Tep by se měl pohybovat kolem 140 /min. Nastávající maminka by neměla mít pocit vyčerpání, točení hlavy, mdlob, bolesti břicha a hlavy, dušnosti, nestability, bolesti v oblasti břicha a pánve, náhlých změn teploty, vaginální výtok aj. Zkrátka při ztrátě Vašeho komfortu, přestáváte cvičit a blíže se věnujete nastolenému problému. Naopak cvičení Vám pomůže od bolestí zad a kloubů, pozitivně ovlivní pocit těžkých nohou a jejich otékání, preventivně působí proti vzniku těhotenské cukrovky optimalizací metabolismu, odbourává stres a zlepšuje náladu. V neposlední řadě již trénuje mladý organismus a zlepšuje předpoklady pro budoucí zdravý pohyb dítěte. Pokud si nejste jisté ve svém pohybovém snažení, vyhledejte odbornou pomoc u těch, kteří mají se cvičením v těhotenství zkušenosti. Fyzioterapeuti, výživový poradci, lékaři a lektoři cvičení pro těhotné.

Zdravý pohyb je nedílnou součástí těhotenství, jde ruku v ruce s výživou. Neplatí pravidlo, že by nastávající maminka měla jíst za dva. Měla by jíst vyváženě, zdravě a s mírou. Přeci jen „krmí“ i svou nastávající ratolest. Výživa v těhotenství je ale již jiné téma, než téma tohoto článku.

Jsem přesvědčen o tom, že pokud člověk, ale i nastávající matka, poslouchá své pocity a potřeby, snaží se „číst“ svůj organismus, tak se dopídí správného směru. Specifika, daná individuálně, je vhodné řešit s odborníkem, tedy fyzioterapeutem, výživovým poradcem a v neposlední řadě lékařem.

Mé doporučení pro těhotenský zdravý pohyb tedy jsou správná životospráva, dostatek adekvátního pohybu a samozřejmě i emoční působení na plod. Protože už i plod vnímá. Smyslová vnímání se začínají tvořit na začátku druhého trimestru těhotenství, ale vnímat začíná dítě až ve třetím trimestru.

Mgr. Karel Kupec Fyzioterapie

6.4.2017

Pohybová terapie mladé slečny po onkologickém onemocnění

Zhruba před třemi měsíci, jsem začal dojíždět za jedenáctiletou slečnou, která si vytrpěla dosti zatěžující onkologické onemocnění stehenní…

Více zde
18.9.2018

Sezóna snů s dream teamem!!

Jelikož fotografie většinou řeknou více, než tisíc slov. Na odkazu níže je na FB galerie z 18.9.2018 s průřezem beach volejbalové sezóny…

Více zde
12.1.2017

Přetěžování dětí v mladším školním věku a jeho kompenzace

Jako rodič, jehož dítě se přibližuje předškolnímu věku, jistě přemýšlíte, jaký sport a pohybová aktivita jsou pro Vaši ratolest…

Více zde
Více článků