9.11.2016

Na co si dát pozor při výběru dětských bot

   Přemýšleli jste někdy o tom, jaké boty pořídit svému dítku, aby jste neudělali chybu a umožnili zdravý vývoj nohy Vašich dětí? Poslední dobou je výše zmíněné často diskutovaným tématem. Proto bych se v dnešním článku rád věnoval prevenci a doporučení jak a kdy děti obouvat, aby se noha vyvíjela správně a byla připravena na zátěž a byla funkční.

   Jsou zde dva názorové proudy. Prvním z nich je obouvat děti do tuhých, ortopedických bot, druhým je děti obouvat minimálně, případně do barefoot („bosých“) bot. Jako ve všem je správná ta zlatá střední cesta a individuální posouzení kterou variantu více vypíchnout a kterou upozadit.

Naše tělo funguje jako celek, změna na jednom místě může vyústit ve změnu na vzdáleném místě organismu. Proto forma obutí ovlivní vývoj a funkci celého organismu. Vzhledem k tomu, že s vrozenými vadami nohou se dle statistik rodí pouze 3-4% dětí, následující doporučení budou směřovat ke zdravým jedincům.

   Velkou chybou bývá, že v momentě, kdy dítě začne chodit, obujeme ho do tuhých kotníčkových bot s tvrdou špičkou a neohebnou podrážkou. Tím se nesprávným způsobem ovlivní vývoj dětské nohy. Je zde ze začátku dopad na celou plosku, posléze tvrdý dopad na patu a absence odvinutí chodidla od podložky.

   Dítko je vhodné nechat hýbat se zejména naboso, aby se podpořila schopnost čití zevních vjemů a aktivace nervových drah. Ty vedou vzruchy do centrální nervové soustavy, kde se vjem vyhodnotí a následně ovlivní aktivní postavení a svalovou aktivitu v oblasti nohy. Čím pestřejší podklad, na kterém se bosá noha pohybuje a našlapuje, tím více vzruchů do CNS půjde. Při výběru botek jé nezbytné, aby mělo dítě dostatek místa v oblasti prstců, aby bota nebyla do špičky. Prstce by měly v botě pokračovat v ose nártních kůstek, tedy více od sebe navzájem, a nebýt k sobě přitisknuty.

   Věnujte pozornost ohebnosti podrážky. Je velkou chybou obouvat malé děti do zmenšenin dospělých módních bot, které jsou tuhé, neforemné a nevhodně na dětskou nohu a její vývoj. Podpatek by měl být co nejmenší. U nejmenších do 5mm, u starších dětí maximálně do 25mm. Obecně platí čím menší podpatek, tím lepší. Nadměrek, tedy o co je bota větší by měl být asi 15mm. Nadměrek měřte vždy od nejdelšího prstce. Velikost bot je vhodné kontrolovat do 6 let věku každé 2-3 měsíce, posléze každé 4 měsíce, po 12 letech věku každých 5-6 měsíců.

   Ortopedické vložky jsou, dle mého názoru, vhodné, až když je špatné postavení aktivně neovlivnitelné a je zde riziko trvalého poškození. Je zde vždy na individuálním uvážení fyzioterapeuta a lékaře v jaké míře ponechat nohám Vašich dětí volnost a nechat je zdravě se vyvíjet či v jaké míře, a jestli vůbec, postavení korigovat pasivními korekčními pomůckami.

   Pamatujte, že zdravý vývoj dětské nohy nezávisí pouze na noze samotné. Tedy nepostačí běhat naboso, nebo vždy a všude mít na nohou těžká tuha bagančata. Vývoj závisí na postavení kolen, pánve i trupu a na tom, jak se Vaše dítě kvalitně, nebo nekvalitně pohybuje. Je tedy nezbytné, aby se vždy ke každému přistupovalo individuálně a komplexním posouzením se zvolila správná míra korekce a nebo byl spíše ponechán prostor pro zdravý vývoj nohy v součinnosti se zdravým a správným pohybem.

Mgr. Karel Kupec Fyzioterapie

18.9.2018

Sezóna snů s dream teamem!!

Jelikož fotografie většinou řeknou více, než tisíc slov. Na odkazu níže je na FB galerie z 18.9.2018 s průřezem beach volejbalové sezóny…

Více zde
16.2.2017

Cvičení v těhotenství

Jako nastávající otec mám bezprostřední zkušenost s těhotnou ženou, jejími stesky a potřebami. Vzhledem k mému zaměření se soustředím…

Více zde
1.11.2016

Co je to fyzioterapie a v čem je prospěšná?

Fyzioterapie je léčba prostřednictvím pohybu. Pohyb je nedílnou součástí našich životů. Všichni chodíme, otáčíme se, ohýbáme, pohybujeme…

Více zde
Více článků

Objednat