9.11.2016

Na co si dát pozor při výběru dětských bot

   Přemýšleli jste někdy o tom, jaké boty pořídit svému dítku, aby jste neudělali chybu a umožnili zdravý vývoj nohy Vašich dětí? Poslední dobou je výše zmíněné často diskutovaným tématem. Proto bych se v dnešním článku rád věnoval prevenci a doporučení jak a kdy děti obouvat, aby se noha vyvíjela správně a byla připravena na zátěž a byla funkční.

   Jsou zde dva názorové proudy. Prvním z nich je obouvat děti do tuhých, ortopedických bot, druhým je děti obouvat minimálně, případně do barefoot („bosých“) bot. Jako ve všem je správná ta zlatá střední cesta a individuální posouzení kterou variantu více vypíchnout a kterou upozadit.

Naše tělo funguje jako celek, změna na jednom místě může vyústit ve změnu na vzdáleném místě organismu. Proto forma obutí ovlivní vývoj a funkci celého organismu. Vzhledem k tomu, že s vrozenými vadami nohou se dle statistik rodí pouze 3-4% dětí, následující doporučení budou směřovat ke zdravým jedincům.

   Velkou chybou bývá, že v momentě, kdy dítě začne chodit, obujeme ho do tuhých kotníčkových bot s tvrdou špičkou a neohebnou podrážkou. Tím se nesprávným způsobem ovlivní vývoj dětské nohy. Je zde ze začátku dopad na celou plosku, posléze tvrdý dopad na patu a absence odvinutí chodidla od podložky.

   Dítko je vhodné nechat hýbat se zejména naboso, aby se podpořila schopnost čití zevních vjemů a aktivace nervových drah. Ty vedou vzruchy do centrální nervové soustavy, kde se vjem vyhodnotí a následně ovlivní aktivní postavení a svalovou aktivitu v oblasti nohy. Čím pestřejší podklad, na kterém se bosá noha pohybuje a našlapuje, tím více vzruchů do CNS půjde. Při výběru botek jé nezbytné, aby mělo dítě dostatek místa v oblasti prstců, aby bota nebyla do špičky. Prstce by měly v botě pokračovat v ose nártních kůstek, tedy více od sebe navzájem, a nebýt k sobě přitisknuty.

   Věnujte pozornost ohebnosti podrážky. Je velkou chybou obouvat malé děti do zmenšenin dospělých módních bot, které jsou tuhé, neforemné a nevhodně na dětskou nohu a její vývoj. Podpatek by měl být co nejmenší. U nejmenších do 5mm, u starších dětí maximálně do 25mm. Obecně platí čím menší podpatek, tím lepší. Nadměrek, tedy o co je bota větší by měl být asi 15mm. Nadměrek měřte vždy od nejdelšího prstce. Velikost bot je vhodné kontrolovat do 6 let věku každé 2-3 měsíce, posléze každé 4 měsíce, po 12 letech věku každých 5-6 měsíců.

   Ortopedické vložky jsou, dle mého názoru, vhodné, až když je špatné postavení aktivně neovlivnitelné a je zde riziko trvalého poškození. Je zde vždy na individuálním uvážení fyzioterapeuta a lékaře v jaké míře ponechat nohám Vašich dětí volnost a nechat je zdravě se vyvíjet či v jaké míře, a jestli vůbec, postavení korigovat pasivními korekčními pomůckami.

   Pamatujte, že zdravý vývoj dětské nohy nezávisí pouze na noze samotné. Tedy nepostačí běhat naboso, nebo vždy a všude mít na nohou těžká tuha bagančata. Vývoj závisí na postavení kolen, pánve i trupu a na tom, jak se Vaše dítě kvalitně, nebo nekvalitně pohybuje. Je tedy nezbytné, aby se vždy ke každému přistupovalo individuálně a komplexním posouzením se zvolila správná míra korekce a nebo byl spíše ponechán prostor pro zdravý vývoj nohy v součinnosti se zdravým a správným pohybem.

Mgr. Karel Kupec Fyzioterapie

10.10.2017

První půlrok života dítěte a jeho úskalí

Mnozí z vás jistě mají dítě a v jeho prvních měsících a letech života jste si pokládali otázku, zda se hýbe jak má. Jedna věc je, jak je…

Více zde
9.11.2016

Na co si dát pozor při výběru dětských bot

   Přemýšleli jste někdy o tom, jaké boty pořídit svému dítku, aby jste neudělali chybu a umožnili zdravý vývoj nohy Vašich dětí? Poslední…

Více zde
1.11.2016

Co je to fyzioterapie a v čem je prospěšná?

Fyzioterapie je léčba prostřednictvím pohybu. Pohyb je nedílnou součástí našich životů. Všichni chodíme, otáčíme se, ohýbáme, pohybujeme…

Více zde
Více článků